“HATAY GASTRONOMİ TURİZMİ’’


0

 

“HATAY GASTRONOMİ TURİZMİ’’
Herkese Merhaba,
Tarihin derinliklerinden çıkıp Avrupaya uzanan ve güneyin en ucundaki şehirde hayat bulan ‘ Gastronomi’ kelimesi ile Hatay nasıl kavuştu?
UNESCO’nun Gastronomi Dünyasına girmesi ile Dünya’da bu terim gerekli olgunluğa erişmişti. Merak uyandıran, uyandırılan, ilgiyle takip edilen bir durum haline gelmişti.
UNESCO’nun bu kavrama girişi ile Hatay’da ‘Gastronomi’ terimi ile anılmaya başladı. Gelin bu akıma beraber bakalım..
🍀 Bu sürece UNESCO 2000’li yıllarda dahil oluyor.
🍀Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından kültürel endüstrilerin yaratıcı, ekonomik ve sosyal potansiyelini geliştirmek amacıyla 2004 yılında farklı ülkelerden 116 şehrin katılımıyla Yaratıcı Şehirler Ağı (Creative Cities Network) kurulmuştur.
🍀Yaratıcı Şehirler Ağı, yedi temayı (tasarım, edebiyat, zanaat ve halk sanatları, müzik, gastronomi, medya sanatları ve sinema/film) kapsamakta olup bu ağa dahil olmak isteyen şehirlerin yaratıcı ekonomiyle ilgili bu temalardan birine odaklanması gerekmektedir
🍀Gastronominin şehirler için bir yaratıcılık unsuru olduğu ve kentsel ekonomik gelişmenin bir belirleyicisi olarak yaratıcı bir sektör olarak değerlendirilmesi nedeniyle gastronomi şehri teması UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’nda yer almıştır.Bu bağlamda Unesco yaratıcı şehirler ağı kapsamında ‘Gastronomi Şehri’ unvanı almaya hak kazanan 36 şehir bulunmaktadır.
🍀Türkiye’den Gaziantep(2014)-Hatay(2017)-Afyonkarahisar(2019) olmak üzere üç şehir bu ünvana layık olmuştur.
🍀Gastronomi şehri olmak için UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı tarafından bir takım kriterler belirlenmiştir.
🍀 Belirlenen kriterler arasında gelişmiş bir gastronomiye sahip olunması, geleneksel restoran ve şeflerden oluşan canlı gastronomi topluluğunun olması, geleneksel mutfaklarda kullanılan endojen malzemelerin olması, teknolojik ilerlemelere karşı dirençli yerel bilgi, geleneksel bilgi ve mutfak uygulamalarının olması, geleneksel gıda pazarları ve geleneksel gıda endüstrisinin olması, gastronomi tanıtım faaliyetlerine ev sahipliği yapma geleneğinin olması, doğaya saygı ve sürdürülebilir yerel ürünlerin tanıtımının yapılması, kamuoyu tarafından takdir görecek şekilde faaliyet gösterilmesi, beslenmenin eğitim kuruluşlarında teşvik edilmesi, aşçılık okulları müfredatına biyoçeşitliliği koruma programlarının dâhil edilmesi terimini almaktadır.
🍀 Bu kriterleri yerine getiren HATAY, Hatay Büyükşehir Belediyesinin girişimleri neticesinde 2017 yılında , Unesco tarafından 600 yemek çeşidi ile ‘Gastronomi Şehri’ seçildi                              🍀Unesco Hatay Gastronomi Evi, HatayBüyükşehir Belediye Başkanımız
Sn. Doç. Dr. Lütfü Savaş öncülüğünde Eşi Prof Dr. Nazan Savaş’ın girişimi, desteği ve büyük emeği ile Mart 2019 tarihinde hizmete girmiştir.
🍀250 yıllık Tarihi bir Antakya Evi olan  ‘’Aslanlı Konağı’’ , Hatay Büyükşehir Belediyesinin girişimi ile Unesco Hatay Gastronomi Evi olarak yeniden restore edilmiştir.
🍀Gastronomi Evi’nde hem yöresel yemekler servis edilirken ayrıca birçok meze ve yöresel yemeklerin atölye çalışmalarına ev sahipliğiyaparak unutulan yemeklerin bölgeye tekrarkazandırılması husunda etkinliklerdüzenlemektedir. Böylece Hatay’a gelen yerli veyabancı turistler yörenin tüm ürünlerini tanıma ve tatma fırsatı yakalamış oluyorlar.
🍀Unesco Hatay Gastronomi Evi özel değerleri simgeleyen günlerde projeler yaparak kültür ile yeme-içme sanatını birleştirmektedir. Müze konseptli kurulan Ev’de; Hatay’ın önemli mozaiklerinin replikasyonları, mobilya işçiliği ve cam sanatı sergilenmektedir.
🍀Unesco Hatay Gastronomi Evi 34 personele istihdam sağlayan proje evi olmakla birlikte yemeklerde kullanılan tüm malzemeler yerel esnaftan satın alınarak bölge ekonomisine katkısağlamaktadır.Turizme değer katarak merak uyandırmış ve turistlerin seyahat notlarına eklediği yer haline gelmiştir.
🍀Unesco Hatay Gastronomi Evi’nde Hatay’ın mobilya, cam ve ayna sanatı işlenmiş olup tarih,sanat, zanaat bilişim ile birleştirilmiştir.
Gastronomi aslında bir yaşam biçimidir. Günlük ihtiyaçlarımız, seyahatlarımız, zevklerimiz ve heyecanlarımızın ortak paydası haline gelen Gastronomi Ünvanı, sanırım yakın gelecekte daha çok konularda karşımıza çıkacaktır..
Sevgilerimle,
İpek ASLAN

Like it? Share with your friends!

0

What's Your Reaction?

cute
0
cute
lol
1
lol
love
0
love

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir