HATAY’IN OT YEMEĞİ KÖMEÇ


0

BİTKİ ŞEHRİ HATAY VE KÖMEÇ

Hatay’ımız tarihin ve medeniyetlerin izleriyle Dünya’da görülmemiş bir mutfak kültürüne ev sahipliği yapar. Yemek kültürümüzdeki baharatlar ve şifalı bitkiler zenginliğimizin de göstergesidir. Ülkemizde yaklaşık 3000 civarında endemik (sadece o yöreye özgü)  bitki bulunmakta ve yüzde 10 kadarı şehrimizde bulunmaktadır.

Bu dönemde bereketli Hatay topraklarının her köşesinden toplanan evlerimizi şenlendiren sağlık deposu kömeçten bahsetmek istiyorum. Şifa kaynağı olan kömeç, akciğerlerde balgam toplanmasında, öksürük ve bronşitte, ayak şişkinlerinde, göz kuruluğu çekenlerde, burun kanamasının durmasında, mide ve bağırsakların iyi çalışmasında fayda sağlar.

Slow Food Antakya üyesi instagramda popüler bir sayfa olan tarifsizlezzetler’in başarılı şefi Şebnem Behzatoğlu kömeç yapımı üzerine bizlere güzel bilgiler verdi.  Şebnem Hanım kömeç isminin farklı yörelerde ebegümeci, lambada otu, ekşilik otu olarak bilindiğini ancak bizim kömecimizin daha ince ve lezzetli olduğunu ifade etti. Tarif ile ilgili verilen bilgilerde otun kesinlikle sulu olmayacağı iyice kurutulup ince kıyılacağı, otun yeşil kalması için tencerenin ağzını kapatmadan kısık ateşte pişirilmesi bilgisini de verdi.

Kömeç Malzemeler

 

1 kg kömeç

3 baş soğan

Yarım fincan bulgur

1 su bardağı Hatay Zeytinyağı

1 yemek kaşığı Hatay Pul Biber ve tuz

 

Kömeç Yapılışı

 

Kömecimizi bol suyla yıkayıp iyice kurutuyoruz ve ince ince kıyıyoruz. Soğanları ve yağımızı tencereye koyup solduruyoruz. İnce doğranmış kömecimizi ilave edip bir kez karıştırıp, bulgurumuzu, pul biberimizi ve tuzumuzu ilave edip kısık ateşte kapağını kapatmadan devamlı karıştırarak 20 dakika pişiriyoruz. Afiyet olsun.

 

Şebnem Behzatoğlu – Tarifsiz Lezzetler


Like it? Share with your friends!

0

What's Your Reaction?

cute
0
cute
lol
0
lol
love
1
love

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir