MENÜ TASARIMI NASIL YAPILMALIDIR?


0

MENÜ TASARIMI NASIL YAPILMALIDIR?

İletişimci gözüyle şehrimdeki yeme, içme ve gıda sektöründeki markalara, mekanlara baktığımda yenilikçi fikirleri takdir ettiğim kadar eksik bulduğum yanları da var. Eksik gördüğüm konuları sırasıyla anlatacağım bu hafta menü ile başlayalım.

Yeni bir mekan açıyorsanız veya halihazırdaki konseptinizde değişiklikler yapmak istiyorsanız menü ile başlamalısınız. Menü işyerinizin kar elde etmesinde en baştaki iletişim aracıdır. Menü mekanın ruhuyla özdeşleşmeli birbirini tamamlayıcı olmalıdır. Menü mekanın yüzüdür. Görsel açıdan net ve anlaşılır olmalıdır. Menünün karlılıktaki etkisiyle müşteri memnuniyeti arasında doğrudan bağlantı vardır.

Menüyü hazırlarken mekanın rengine, tabelasına, web sitesine, yazı fontlarına, logosuna, kartvizitlerine, sosyal medya hesaplarına, resimlerine kadar olan sürecin birbirini tamamlayıcı nitelikte olması gerekir. Birbirini tamamlamayan bu nedenler mekanın imajına da zarar verebilir. Mekanımıza uygun bir menü nasıl hazırlanır başlıklar halinde inceleyelim.

Profesyonel Destek Şart

İletişim araçlarının uyumu mekana bakış açısını olumlu yönde etkiler.  Menü hazırlanırken kağıt, font, kapak, resim,yazı stili, boyut, renk mekanın imajını güçlendiren araçlardır. Profesyonel ajanslar bu detaylara önem vereceklerdir.

İyi Bir Pazarlama Aracıdır.

Menü mekanın konseptini iyi anlatabilmeli, karlılık sağlayabilmeli, müşterinin gözünde mekanla ilgili olumlu çağrışımlar yapmalıdır. Menüdeki bilgiler açıklayıcı, ikna edici ve ilgi çekici olmalıdır. Atıştırmalıklar, içecekler, ana yemekler vb. başlıklar mantıklı bir sıralamada olmalıdır.

Algıda Seçicilik

Uzmanlar sağ üst ve orta taraftaki yazı ve görsellerin daha çok dikkat çektiğini müşterinin algısının bu tarafa daha çok baktığını ifade ederler. Herkesin net bir şekilde okuyabileceği yazı fontları tercih edilmelidir. Öne çıkarılmak istenen yiyecek ve içecekler dikkat çekici işaret ve sembollerle ön plana çıkarılabilir. Hikayesi olan yemekler menüde her zaman daha çok ilgi çekecektir.

İçindekileri Bilmek İsteriz

Ürünlerin nereden (hangi köy ve çiftçiden) alındıklarının, besin öğleleri ve değerlerinin,  kalori miktarlarının yazılması müşterinin mekanla arasındaki ilişkiyi güçlendirir.

Kişiye Özel Seçenekler

Müşterilerinizin yeme içme alışkanlıklarını düşünerek vegan/vejeteryan mutfağından yemekleri menünüze dahil edebilirsiniz. Glutensiz ürünler tüketen müşterilerinizi düşünerek rakiplerinize karşı fark yaratabilirsiniz.

Güncel Olmalıdır

Mekan menüde yazan ürünlerin tamamını sunmalıdır. Yemek için kullanılan malzeme o dönemde yetişmemişse bu durum ya menüde belirtilmeli ya da menü düzenli olarak güncellenmelidir. Balık türlerinden biri o dönemde yoksa dönemi yazılmalı ve müşteriyle mekan bağı güçlendirilmelidir.

Fotoğraflarlar Orijinal Olmalı

Menülerde kullanılacak fotoğraf başka sitelerden toplanmamalı o mekanda yapılmış bir yemeğin fotoğrafı olmalıdır. Menüde fotoğraf kullanımı mekanın konseptine göre değişiklik göstermektedir. Kebapçılar, dönerciler, hamburgerciler büyük resimler tercih ederken üst segment restoranlar daha sade tasarımlar tercih ediyorlar.

Dijital Menüler

Pandemi süreci bizi daha az temasın olduğu bir dünyaya doğru sürükledi. Dijital menüler sayesinde telefonumuzla QR kodlarını okutarak menülere temassız bir şekilde ulaşabildik. Mekanlar müşteri memnuniyeti açısından teknolojik gelişimlere ayak uydurmalılardır.

 

Mehmet Tokdemir

www.gastrohatay.com Genel Yayın Yönetmeni


Like it? Share with your friends!

0

What's Your Reaction?

cute
0
cute
lol
0
lol
love
0
love

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir