‘MAYIS’ TAM ZAMANI


0
HER ŞEY ZAMANINDA GÜZEL
Vücudumuzun gerekli besinleri alabilmesi için zamanına, mevsimine, ayına uygun meyve ve sebzeleri tercih etmeliyiz. Hatay bereketli toprakları ve mevsimsel şartları ile meyve ve sebze cennetidir. Şehrimizin Allah vergisi güzellikleri bizlerin doğru zamanda doğru meyve ve sebzeye ulaşmamızı sağlıyor.
Mevsiminde sebze ve meyve tüketimine özen gösteriyorsanız, hangi meyvenin ne zaman tezgahlarda yerini aldığını, hangi sebzenin hangi aylarda tüketilmesi gerektiğini de biliyor olmanız gerekir. Peki mayıs ayında hangi meyve sebzeleri tüketmeliyiz ve faydaları nelerdir? O kadar çok çeşidimiz var ki birkaçtanesini sizin için hazırladık.

Yeşil Erik

7’den 70’e herkesin severek yediği bu mayhoş lezzet İlkbahar mevsiminin dört gözle beklenen meyvesi, Yaz mevsiminin habercisidir. A ve C vitamini ile kalsiyum ve demir zengini yeşil erik, bağırsak çalıştırıcı ve direnç artırıcıdır. Sindirilebilir lif bakımından zengin olan yeşil erik kabızlık ve gaz şikayetlerinin giderilmesinde etkilidir.
Çilek
Rengi ve kokusu nedeniyle almadan eve dönemezsiniz. Bir kasede üzerine pudra şekeri serpildiğinde çileğin lezzeti 2’ye katlanır ve yemesi de oldukça keyiflidir. A, C ve E vitamini ile folik asit yönünden zengin çilek, kas ve eklem ağrılarına iyi gelir.
Dut
Mayıs ayında tezgahlarda yer almaya başlayan dut, kalsiyum, bol lif, C ve B vitamini içerir. Dutun beyaz ve kara olmak üzere 2 türü vardır. Kara dut ağız yaralarına iyi gelir.
Taze Fasulye
Yaz mevsiminin yaklaştığını müjdeleyen bir sebze olan taze fasulye; Mayıs ayından itibaren Eylül ayına kadar tezgahlardadır. Folik asit, potasyum, A ve C vitamini yönünden zengin taze fasulye, kötü kolesterolün düşmesinde yardımcıdır.
Bezelye
İlkbahar mevsiminde taze olarak tüketilebilen, mevsiminde alınıp ayıklandığında derin dondurucuda saklanabilen bir sebzedir. A, C, E, K, tiamin, niasin, pridoksin vitaminlerini ve demir, bakır, magnezyum minerallerini içerir.
Enginar
Enginarın da mevsimi kısadır. Enginar bol posa, kalsiyum, potasyum, magnezyum, A ve C vitamini içerir.


Like it? Share with your friends!

0

What's Your Reaction?

cute
0
cute
lol
0
lol
love
0
love

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir