HATAY ÇİLEK ÜRETİMİNDE İDDİALI


0

Hatay, lezzetli yemeklerini ve tatlılarını bölgesinin havasına, suyuna ve toprağına borçludur. Amik Ovası Türkiye’nin en bereketli topraklarından birine sahiptir. Bu verimli topraklara ne ekerseniz en kalitelisini yersiniz. Gastronomi alanındaki zenginliğin kaynağı da buradan geliyor.

hatay çilek

Bölgenin verimli toprakları ve iklimi bir yılda 4 mahsulün yetişmesine olanak sağlıyor. Bölgede seracılık faaliyetleri ve meyvecilik son yıllarda daha çok artmaya başladı. Meyvecilik de en dikkat çeken ürünlerden biri de çilek oldu. Çilek, lezzetli vitamin ve mineralce zengin, taze tüketimi yanında, işlenerek ya da dondurularak kullanılan ve geniş kitleler tarafından sevilerek tüketilen bir üründür.  Reçel, marmelat, meyve suyu, jöle, pasta, dondurma, meyveli yoğurt gibi ürünlerin yapımında  gıda endüstrisinin aradığı meyve türlerindendir.

Expo2021 Hatay organizasyonuyla ürettiğimiz ne varsa Dünya pazarına çıkacak. Kooperatifleşen çiftçi, ürününe marka değeri katan hatta bunu işleyip katma değeri olan ürünler ortaya çıkaranlar bu işlerden kazananlar olacak.

mustafa eryetli çiftçi

Çilek tarımı üzerine araştırma yaparken emeklilikten sonra kendisini toprağa adamış bir eğitimci Mustafa Bey ile tanışma fırsatım oldu. Mustafa Eryetli, gastronomi şehrimiz Hatay’da eksikliğini hissettiğimiz bir alanda işimiz en iyisini yaparak çilek yetiştirmeye başladık. Yetiştirdiğimiz çilekler Rubigem marka olup, raf ömrü uzun ve oldukça lezzetli bir meyvedir. Ürünün ekim tarihi Ağustos ayında başlar, Nisan ve Temmuz aylarında ise toplanmaya başlar. Verim açısından değerlendirmek gerekirse 1 dekara 3.5 ton kadar ürün alınabilmektedir. İlk hasatta topladığımız çilekler sofralık daha sonrakiler ise meyve suyu ve reçel yapımında kullanılıyor. Üretimi, toprağı ve gastronomideki değeri bilen Eryetli, sofralarımızdan çileğimizi ve reçelimizi eksik etmeyelim dedi.


Like it? Share with your friends!

0

What's Your Reaction?

cute
0
cute
lol
0
lol
love
0
love

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir