BIÇAKÇI NAİM- BİR HATAY MARKASI


0

 

 

Hatay’ın gastronomisinin gelişimine farklı bir destek sağlayan bir markamızdan bahsetmek istiyorum. Markamız diyorum çünkü bir şehir o markayı ve ismi o kadar sahiplenmiş ki mutfakların vazgeçilmezi olmuş. Mutfakların vazgeçilmezi bıçaklara adını yazdıran Naim Usta’nın üçüncü kuşak torunu Naim Mazmanoğlu ‘Bıçakçı Naim’ i anlattı.

1948 yılında Naim Mazmanoğlu tarafından kurulmuş. Türkiye’de paslanmaz çeliği yurtdışından getirerek bu işe başlayan Dedem Naim Usta Fransız ustalardan öğrenmiş bu zanaatı. Lübnan’da Ermeni ustalardan getirdikleri paslanmaz çelikleri işleyerek bu markanın doğuşuna imzasını atmış. Uzun çarşıdaki şimdiki yerinde 1948 yılında başlamış ilk işe ve uzun yıllar bıçak ustası olarak çalışmış.1988 yılında dedemin vefatından sonra çocukları babam ve amcam (Necmi ve Necati) ustalar işi devralmış. Kesemediğimiz tek şeyin kalitemiz olduğunu ifade eden markanın 3. kuşak temsilcisi Naim Mazmanoğlu geleneksel pazarlama yöntemleri dışında paketlemeden sosyal medya çalışmalarına her detay üzerine çalışıyor.

Affan bölgesi yerel zanaatkarların o dönemde yetiştiği mahallerden biriydi. Mazman ailesi de çalışkanlığıyla Osmanlıdan günümüze devam eden geneleksel Antakya bıçakçılığının 3 .nesil (torunlarıyla) bıçakçıları olarak üretimlerine sürdürmektedir. Hatay ve ülke genelinde bu pazarın ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar.

 

Mehmet Tokdemir

www.gastrohatay.com.tr Genel Yayın Yönetmeni


Like it? Share with your friends!

0

What's Your Reaction?

cute
0
cute
lol
0
lol
love
0
love

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir