Kaliteli Uyku İçin Besinler


0

Bademin uyku kalitesini artırmaya da katkı sağlayabileceği düşünülmektedir. Bu etkisini ise içeriğindeki melatonin hormonu sayesinde gösterebilmektedir. Melatonin, biyolojik saatinizi düzenleyerek, vücudun uykuya hazırlanmasına yardımcı olmaktadır.

Papatya çayı uyku kalitesini artırmaya yardımcı olabilecek özelliklere de sahiptir. Papatya çayı bu etkiyi, özellikle içeriğindeki apigenin antioksidanı sayesinde gösterebilmektedir

Kivinin uykuyu teşvik edici etkisinin, uyku döngüsünü düzenlemeye yardımcı olabilen bir kimyasal olan serotonin sayesinde olduğu düşünülmektedir.

Cevizin uyku üzerindeki olumlu etkisini ise protein, omega-3 yağ asitleri ve içeriğindeki melatonin sayesinde gösterdiği düşünülmektedir.

Yemek kültürümüzün önemli bir parçası olan yoğurt, triptofan içeriği ile iyi ve huzurlu bir uyku vadediyor.

Süt ve süt ürünleri: Bir bardak süt, süzme peynir veya sade yoğurt gibi süt ürünleri bilinen triptofan kaynaklarıdır. Özellikle yaşlı bireylerde hafif egzersiz sonrası tüketilen 1 bardak sütün, uykuyu iyileştirici etki gösterebileceği düşünülmektedir.

Muz: Muz kabukları triptofan açısından zengindir. Ayrıca, meyvenin kendisi de bir miktar magnezyum içermektedir. Bu özelliklerinden dolayı muzun, uykuyu iyileştirebileceği düşünülmektedir.


Like it? Share with your friends!

0

What's Your Reaction?

cute
0
cute
lol
0
lol
love
0
love

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir