BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİREN SEBZE ‘’KEŞŞİR’’ —CELİL CHEF KALEMİNDEN


0
18 shares

Celil Erkan

Hatay Büyükşehir Belediye Gastronomi Şefi

Hatay Profesyonel Aşçılar ve Şefler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

Keşşir, Antakya mutfağında genellikle kış aylarında hasadı ve yemekleri yapılır.  ‘’Siyah havuç’’ olarak bilinen Keşşir C vitamini deposudur.  30 kat daha fazla antioksidan içerir. Bağışıklık sistemini korur ve  kuvvetlendirir. Akciğeri ve Karaciğeri temizler . Mide ve göz sağlığı icin faydalıdır. Lif açısından da zengin olduğu için sindirim sistemini çalıştırır. Genellikle kış aylarında gribe ve enfeksiyon hastalığına  iyi geldiği için   pilavlarda,  dolmalarda, çorbalarda ,sebze ve et yemeklerinde daha çok kullanılır. Antakya’nın meşhur yemeklerinden ekşi aşı çorbası yaz aylarında domatesten , kış  aylarında keşşir den yapılır.

 

ULUSLARARASI ÖDÜLLÜ YEMEK KEŞŞİR PİLAVI

2017 yılında Uluslararası Gastronomi Yemek yarışmasında yaptığım menüde keşşir pilavını tamamlayıcı olarak kullanmıştım.  Yabancı ve yerli jürinin rengi, kokusu ve tadı ile de büyük ilgisini çekerek, bireysel pratik ana yemek yarışmasında 110 ülke arasında Dünya 2.ciliği ödülüne layık oldum. Ayrıca Gastronomi Şehri Hatay da Keşşir dolması yapmak için pazardan aldığımız keşşirleri demirciler çarşısı yada mobilya  el sanatkarı çıkrıkçısına gidilir. Keşşirler kalın alt tarafından içleri oyulur. Bunun sebebi sert ve kalın köklü olmasından dolayıdır.

CELİL CHEF; YÖRESEL GIDALARIMIZI TÜKETMELİYİZ

Günümüzde Çin’den yayıldığı görülen Coronovirüs (covid-19) salgını nedeniyle Dünya alarm  içerinde ve evde kalma çağrıları yapılmaktadır . Dünya sağlık örgütü bile aşı bulmak için büyük çaba gösterdiği bugünlerde yöremizde yetişen Keşşir yenmesi ve yemeklerinin yapılması bu virüsten az da olsa korunmamıza ve bağışıklık sistemizi kuvvetlendirmek için çok önemli yer aldığını düşünüyorum. Muhakkak evlerimizde keşşiri çiğ yada yemeklerin içerisinde tüketmenizi öneririm.

 

 


Like it? Share with your friends!

0
18 shares

What's Your Reaction?

cute
0
cute
lol
0
lol
love
2
love

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir